زرمبش | زرمبش

واکنش آمریکا و اروپا به تهدید اتمی پوتین

واکنش آمریکا و اروپا به تهدید اتمی پوتین

SEP

22
22 / 09 / 2022 جھان 98

واشنگتن / کاخ سفید در واکنش به تهدید اتمی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که آمریکا تهدید استفاده از تسلیحات هسته‌ای در جنگ اوکراین را جدی می‌گیرد و در صورت چنین اقدامی «عواقب شدید» در انتظار روسیه خواهد بود.


جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی به شبکه ی‌ بی‌سی گفت که این لفاظی‌ای غیرمسئولانه از سوی یک قدرت هسته‌ای است.


وی افزود که وضعیت استراتژیک آنها را در بهترین صورتی که می‌توانیم زیر نظر داریم تا ما نیز در صورت لزوم وضعیت خود را تغییر دهیم. اما در حال حاضر هیچ چیزی که دلالت بر چنین ضرورتی داشته باشد، وجود ندارد.


جان کربی در پاسخ به سوالی درباره لزوم بسیج ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره نظامی از سوی رئیس جمهوری روسیه، تاکید کرد که ما انتظارش را داشتیم.


این دریادار سابق ارتش ایالات متحده در ادامه تصریح کرد که چنین تصمیمی بی شک نشان دهنده این است که او (ولادیمیر پوتین) قصد دارد برنامه نظامی خود را تا انتها به پیش ببرد.


سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید سپس افزود که ولادیمیر پوتین با گریز از خدمت در سرویس‌های نظامی خود از خدمت مشکل دارد، او حتی مجروحان را مجبور می کند به جنگ بازگردند، بنابراین واضح است که او در استخدام نیرو با مشکل روبرو است.


رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه طی یک سخنرانی تلویزیونی ضبط شده فرمان «بسیج محدود» سیصد هزار نیروی ذخیره و به خدمت گرفتن برخی شهروندان به خدمت رفته که تجربه جنگ را دارند، صادر کرد.


این تصمیم به اذغان تحلیل‌گران راه برای تشدید درگیری‌ها و احتمالا طولانی‌تر شدن جنگ در اوکراین را فراهم می‌کند.


رئیس جمهوری روسیه همچنین با اشاره به اینکه کشورش آمادگی استفاده از سلاح اتمی در جنگ را دارد، تاکید کرد که این یک بلوف نیست.


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در واکنش به تهدید هسته‌ای همتای روسی خود، ولادیمیر پوتین تاکید کرد که استفاده مسکو از سلاح هسته ای در جنگ اوکراین را باور ندارد.


رئیس جمهوری اوکراین در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی آلمان تصریح کرد که باور ندارم که از این سلاح‌ها استفاده شود. من باور ندارم که جهان اجازه دهد این اتفاق بیفتد.


ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی هم‌سو با ایالت متحده آمریکا نیز به سرعت به اظهارات اخیر ولادیمیر پوتین مبنی بر آمادگی کشورش برای استفاده از «همه ابزارها» در زرادخانه خود واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده است.


دبیر کل ناتو که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخن می‌گفت، با اشاره به این که چنین تهدیدهایی تازگی ندارد و ولادیمیر پوتین قبلا بارها آنرا تکرار کرده است، یادآور شد که ما آرام خواهیم ماند و به حمایت از اوکراین ادامه خواهیم داد.


منبع: گزارشگر ستادی | عکس: اینترنت