زرمبش | زرمبش

روسیه یک نیروگاه هسته‌ای دیگر را در اوکراین هدف قرار داد

روسیه یک نیروگاه هسته‌ای دیگر را در اوکراین هدف قرار داد

SEP

19
19 / 09 / 2022 جھان 79

کیف: به گفته مقام‌ها، نیروهای روسیه بامداد روز دوشنبه به یک نیروگاه هسته‌ای دیگر در اوکراین حمله کردند و موج انفجار خسارت‌های شدیدی وارد کرد، هرچند رآکتور این نیروگاه آسیبی ندید.


به گفته مقام‌های سازمان انرژی هسته‌ای دولت اوکراین، این حمله موشکی به نیروگاه هسته‌ای پیودنوکراینسک در ناحیه میکولائیف واقع در جنوب این کشور فقط ۳۰۰ متر با رآکتورها فاصله داشت.


این سازمان حمله موشکی اخیر را عملیات تروریستی هسته‌ای ارتش روسیه خواند. این سازمان تایید کرد ارتش روسیه در ساعت ۲۰: ۰۰ بامداد امروز حمله‌ای موشکی به منطقه صنعتی نیروگاه اتمی جنوب اوکراین صورت داد.


این سازمان دولتی در بیانیه‌ای گفت: انفجار بزرگی فقط با ۳۰۰ متر فاصله از رآکتورهای اس‌یو‌ان‌پی‌پی رخ داد. موج این انفجار به ساختمان‌های نیروگاه اتمی آسیب وارد کرد و بیش از ۱۰۰ پنجره را شکست.


در تصاویر این حمله موشکی قارچ انفجار بزرگی را می‌بینیم که در افق گسترده می‌شود.


در یکی از این دو عکس، مردی جلوی این موج انفجار ایستاده است که بزرگی این انفجار را به ما نشان می‌دهد.


ولادیمیر زلنسکی نیز خبر وقوع این حمله روس‌ها را در برنامه تلگرام اعلام کرد و گفت: «مهاجمان قصد شلیک مجدد داشتند، اما فراموش کردند نیروگاه اتمی یعنی چه. روسیه کل جهان را در معرض خطر قرار می‌دهد. باید تا کار از کار نگذشته جلویش را گرفت.»


این حمله موشکی همچنین یکی از واحد‌های نیروگاه برق‌آبی اولکساندریوسکا را از کار انداخت و موجب از دور خارج شدن این واحد و سه خط انتقال برق فشار قوی شد.


این نیروگاه برق‌آبی بخشی از مجموعه نیروگاهی ساوت یوکرینین (South Ukrainian) است.


انرژی اتم در بیانیه‌ای اعلام کرد گزارشی از کشته یا زخمی شدن هیچ‌یک از کارکنان این نیروگاه نرسیده است.


مسکو در ۲۴ ساعت اخیر عملیات نظامی‌ در اوکراین را با افزایش حملات موشکی به مناطق حساسی که تاسیسات هسته‌ای در آن قرار دارند، تقویت کرده است. این موجب شده است مقام‌های ارشد نظامی ایالات متحده از ترس واکنش شدید روسیه، به نیروهای اروپایی هشدار دهند که در بالاترین وضعیت آماده‌باش قرار بگیرند.


منبع: اندیپندنت | عکس: اندیپندنت