زرمبش | زرمبش

آمریکا هواپیما و هلی‌کوپترهای افغانستان را به ازبکستان و تاجیکستان می‌دهد

آمریکا هواپیما و هلی‌کوپترهای افغانستان را به ازبکستان و تاجیکستان می‌دهد

SEP

20
20 / 09 / 2022 جھان 145

واشنگتن: شماری از مقام‌های آمریکایی می‌گویند که دولت جو بایدن تصمیم گرفته است تا هواپیماها و هلی‌کوپترهای افغانستان را که در خاک ازبکستان و تاجیکستان قرار دارند، به این دو کشور بدهد.


خلبان‌های نیروی هوایی افغانستان حدود ۶۰ هواپیما و هلی‌کوپتر نظامی را در روزهای نخست سقوط این کشور به دست طالبان، به کشورهای ازبکستان و تاجیکستان منتقل کردند.


دو فرد آگاه از روند مذاکرات میان آمریکا و دو کشور آسیای میانه به نشریه پولیتیکو گفتند که دولت آمریکا می‌خواهد در ازای دادن این هواپیماها و هلی‌کوپترها به تاجیکستان و ازبکستان، همکاری این کشورها را برای مبارزه با تروریست‌ها در خاک افغانستان به دست بیاورد.  


سرنوشت هواپیماها و هلی‌کوپترهای اهدایی ایالات متحده از یک‌سال پیش در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، زیرا طالبان پافشاری می‌کنند که این هواپیماها ترکیبی از هواپیماهای حمله سبک و هلی‌کوپترها متعلق به افغانستان است و خواستار بازپس‌گیری آن‌ها شده‌اند، اما مقام‌های ازبکستان می‌گویند که آن‌ها دارایی ایالات متحده‌ محسوب می‌شوند. در مذاکرات صورت گرفته میان آمریکا، ازبکستان و تاجیکستان آشکارا توافقی در این باره نشده است، زیرا با توجه به روابط میان ازبکستان و افغانستان زیر سلطه طالبان و همچنین نفوذ بسیار روسیه بر کشورهای آسیای میانه، تلاش می‌شود که این مذاکرات مخفی بماند، اما به گفته یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا و یکی از دستیاران کنگره، مقام‌های آمریکایی بی‌سروصدا تلاش می‌کنند تا از این هواپیما همچون اهرمی برای به دست آوردن جایگاه در منطقه‌ای که ارتش ایالات متحده دیگر در آن حضور ندارد، استفاده کنند.


به گفته این مقام، هدف از ارائه تعدادی هواپیما به دولت‌های ازبکستان و تاجیکستان، رسیدن به یک توافق غیررسمی برای گسترش روابط اطلاعاتی در زمینه امنیت مرزی و مبارزه با تروریسم است.


توافقی که میان آمریکا و دو کشور ازبکستان و تاجیکستان صورت می‌گیرد، می‌تواند شامل هر موردی باشد؛ از افزایش اشتراک‌گذاری اطلاعات امنیتی در درازمدت تا استقرار نیروها یا هواپیماهای آمریکایی در آن کشورها مانند یک پایگاه منطقه‌ای برای نظارت بر فعالیت‌های تروریستی در افغانستان؛ کاری که دولت بایدن تلاش کرد و نتوانست قبل از این توافق ترتیب دهد.


هر دو کشور با افغانستان هم‌مرز‌ند و از هر پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه به این کشور نزدیک‌ترند.


به گفته مقام‌های ارشد وزارت دفاع امریکا، در حال حاضر توافق صورت گرفته بیشتر بر دسترسی اطلاعاتی در افغانستان تمرکز دارد، زیرا کشورهای آسیای میانه آگاهی بیشتری از وضعیت افغانستان دارند.


طبق گزارش ارزیابی دولت آمریکا از سقوط دولت در افغانستان، خلبان‌های نظامی افغان حدود ۲۵ درصد از کل ظرفیت نیروی هوایی افغانستان شامل هواپیماهای کاربردی سی ۲۰۸ و همچنین هواپیماهای جنگی سوپر توکانو را در روزهای نخست سقوط به ازبکستان و تاجیکستان انتقال دادند.


علاوه بر آن، هلی‌کوپتر‌های MI۱۷  و MI۲۵ روسی و بلک هاوک آمریکایی نیز در میان این هواپیماها دیده می‌شوند.


وزارت دفاع آمریکا می‌گوید هر دو کشور ازبکستان و تاجیکستان به‌شدت علاقه‌مندند که این هواپیماها را حفظ کنند.


با این حال طالبان همچنان بر بازپس‌گیری هواپیماهای نظامی افغانستان ‌پافشاری می‌کند. وزارت دفاع طالبان تاکنون چندین بار از مقام‌های ازبکستان و تاجیکستان درخواست کرده تا این هواپیماها را که به گفته طالبان سرمایه ملی مردم افغانستان است به این کشور بازگردانند، اما به گفته مقام‌های این دو کشور و تایید آمریکا، این هواپیماها با پول دولت آمریکا خریداری شده‌اند و دارایی افغانستان محسوب نمی‌شوند.


منبع: ایندیپندنت | عکس: ایندیپندنت