زرمبش | زرمبش

ارتش پاکستان از حمایت مالی شرکت های بین المللی از جمله شرکت بیرک گولد برای نسل کشی بلوچ استفاده می کند - دل مراد بلوچ

ارتش پاکستان از حمایت مالی شرکت های بین المللی از جمله شرکت بیرک گولد برای نسل کشی بلوچ استفاده می کند - دل مراد بلوچ

OCT

20
20 / 10 / 2022 بی این ایم 85

شال (کویته): دل مراد بلوچ، دبیرکل حزب جنبش ملی بلوچ (بی اِن اِم) در واکنش به قتل ده مفقود شده اجباری در درگیری های ساختگی در مستونگ و خاران گفت که در بلوچستان نیروهای پاکستانی مفقودین اجباری را در برخوردهای ساختگی به قتل می رسانند و جوامع بین الملل به جای اقدام برای توقف آن به پاکستان کمک های مالی می کنند و یا با نام سرمایه گذاری در بهره برداری استثماری از منابع طبیعی بلوچستان با پاکستان شریک هستند.


وی گفت که در پاکستان به دستور ارتش در اداره پلیس این کشور سازمانی موسوم به سازمان به اصطلاح مبارزه با تروریسم (سی تی دی) ایجاد شده و وظیفه مفقود کردن اجباری افراد و قتل آنها در برخوردهای ساختگی به آن موکول شده است تا بدین صورت دامن خونین ارتش مخفی بماند، در سال جاری ده ها نفر در بلوچستان، سند و پشتونخواه در برخوردهای ساختگی به قتل رسیده و با عنوان داستان هایی ساختگی تروریست معرفی شده اند.


دبیرکل بی ان ام گفت که اخباری مبنی بر کشف حداقل ۲۳۸ جسد ناشناس در بیمارستان نشتر واقع در ملتان وجود دارد. تحصن اعتراضی اخیر بستگان مفقودین اجباری پس از فاجعه زیارت با اطمینان رژیم پاکستان مبنی بر کشته نشدن هیچ یک از افراد به اجبار مفقود شده پایان یافته بود اما در طی دو روز متوالی در دو برخورد ساختگی ده نفر به قتل رسیدند.


دادگاه ها و دولت پاکستان، احزاب اپوزیسیون حاضر در پارلمان و همپیمانان دولت اسلام آباد به وعده و ادعاهای خود مبنی بر جلوگیری از مفقودی اجباری افراد و قتل مفقودین اجباری عمل نکرده اند و از سوی دیگر سازمان های حقوق بشری نیز نمی توانند نقش موثری ایفا کنند. مردم پاکستان از حقوق و عدالت محروم شده اند. علیرغم تمام مبارزات مسالمت آمیز و اعتراضات میلیون ها نفر علیه مفقودی اجباری افراد، ارتش پاکستان از اقدام شنیع خود دست بر نمی دارد. این یک استفاده وحشیانه و متکبرانه از قدرت با هدف نابودی کامل ملت بلوچ است.


وی گفت که در تاریخ شانزدهم ماه اکتبر در منطقه کابو واقع در شهرستان مستونگ شش نفر از جمله مشتاق فرزند عبدالرشید، علی احمد فرزند تاج محمد، حبیب الرحمن فرزند عبدالصمد، عبیدالله، محمد داوود فرزند شیر محمد و نیاز محمد فرزند عبدالباری توسط سی تی دی کشته شده اند و سی تی دی برای گمراه کردن رسانه ها این افرادی که از قبل به اجبار مفقود شده بوده اند را جنگجویان داعش نامید.


وی گفت جای تاسف است که وب سایت اردوی رسانه رسمی یک کشور مهم اروپایی این برخورد ساختگی را به دروغ عملیاتی موفقیت آمیز علیه تروریست ها عنوان کرده است، در حالی که مدارک مفقودی اجباری افراد به قتل رسیده در این برخورد ساختگی بخشی از سوابق رسانه ای و گزارشات سازمان های حقوق بشری هستند. نشر این گزارش غیرمسئولانه از طرف این رسانه مترادف با پاشیدن نمک بر زخم خانواده های مفقودین اجباری می باشد.


وی گفت که در روز دوم برخورد ساختگی مستونگ در تاریخ ۱۷ اکتبر ۲۰۲۲، سی تی دی مدعی شد که در یک برخورد دیگر در خاران و چهار تروریست را کشته است اما این افراد نیز از قبل به اجبار مفقود شده بوده اند.


در این درگیری ساختگی چهار نفر به شمول فرید فرزند عبدالرزاق، صلال فرزند عبدالباقی، وسیم تابش و شکرالله که از قبل در بازداشت آنها بوده اند به قتل رسیدند.


به گفته سازمان های حقوق بشری، از این افراد فرید فرزند عبدالرزاق بادینی ساکن نوشکی در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲ از شال، صلال فرزند عبدالباقی ساکن نوشکی در تاریخ ششم اکتبر ۲۰۲۲ از شال و وسیم تابش در تاریخ نهم ژوئن ۲۰۲۱ پس از دستگیری از خضدار توسط ارتش پاکستان به اجبار مفقود شده بوده اند. وسیم تابش شاعر براهویی زبان و فعال حقوق بشر بود که به طور منظم در اعتراضات علیه مفقودی اجباری افراد و قتل های فراقانونی شرکت می کرده است.


دبیرکل بی ان ام گفت که حتی در این شرایط نیز ما از کشورهای همسایه و جامعه بین المللی امیدواریم که صدای خود را علیه این جنایات پاکستان بلند کنند اما شرکت هایی وابسته به برخی از کشورهای قدرتمند همچون چین در غارت منابع بلوچستان با پاکستان شریک هستند.


وی گفت که ما بارها به دخالت شرکت کانادایی بیرک گولد در پروژه ریکودِک اعتراض کرده‌ایم و خواستار آن بوده‌ایم که هیچ کمکی به پاکستان داده نشود زیرا پاکستان از کمک‌های جامعه جهانی علیه بلوچ‌ ها استفاده می‌کند اما شرکت مذکور تاکنون از این پروژه کنار نرفته است که جای نگرانی زیادی دارد.


وی گفت که رسانه‌های غربی از راهداری اقتصادی چین و پاکستان (سی پیک) و دیگر پروژه‌های استثماری چین در بلوچستان انتقاد می‌کنند اما وقتی شرکت‌های کشورهای غربی راه چین را در بلوچستان دنبال می‌کنند، آن مثبت تلقی می‌شود. این استاندارد دوگانه قابل قبول نیست.


دل مراد بلوچ در پایان خاطرنشان کرد که بیرک گولد و دولت کانادا باید از سرمایه گذاری در بلوچستان در صورتی که در آنجا حقوق بشر نقض می شود و آزادی ملت بلوچ سلب شده است، اجتناب کنند زیرا پاکستان از منابع ما برای تقویت موقعیت استعماری خود با کشتن و انداختن اجساد مردم بلوچ استفاده می کند.


منبع: بی ان ام | عکس: بایگانی