زرمبش | زرمبش

رأی مردم را گرفتید اما به خواسته های آنها عمل نکردید - مولوی عبدالحمید

رأی مردم را گرفتید اما به خواسته های آنها عمل نکردید - مولوی عبدالحمید

OCT

23
23 / 10 / 2022 بلوچستان غربی 124

دزاپ (زاھدان): مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل‌ سنت دزاپ در خطبه‌های نماز جمعه، ۲۹ مهر/میزان ۱۴۰۱ خواستار پاسخگویی مسئولان درباره حادثه ی جمعه خونین شد.


هیچ‌ کس نمی‌تواند از این مسئولیت شانه خالی کند


مولوی عبدالحمید در بخشی از سخنان خود، اظهار داشت جریانی که اخیرا در دزاپ پیش آمد، حادثه بسیار دلخراشی بود. چنین حادثه‌ای در نوع خودش در هیچ‌کجای ایران سابقه ندارد. ما بسیار متعجبیم که مسئولان رده‌بالا چرا در این رابطه سکوت کرده‌اند. ده‌ها نفر در همین مصلی کشته و زخمی شدند. چه کسی این‌ها را هدف قرار داده است؟ انتظار ما از مسئولان تهران آن بود که به این مسئله رسیدگی کنند. مسئولانی که در این جریان کوتاهی کردند، باید پاسخگو باشند.


وی درباره اقداماتی که در خصوص پیگیری این حادثه صورت گرفته، گفت: ما منتظریم که پاسخی داده شود. وزیر کشور و نمایندگان کمیسیون امنیت ملی مجلس آمده‌اند اما با اینکه حق ثابت شده است، هنوز نتیجه‌ای به ما اعلام نشده است. امام جمعه اهل‌سنت دزاپ تصریح کرد: ما بی‌انصافی نکرده‌ایم و حالا هم انصاف را جزو وظایف خود می‌دانیم و حاکمیت هم باید انصاف کند. این مردم کشته شدند.


رأی مردم را گرفتید و حتی از آنها دلجویی نکردید


مولوی عبدالحمید با اشاره به حوادث دزاپ، ضمن قدردانی از همۀ کسانی که با مردم ابراز همدردی کردند افزود: ما سخت از ایرانیانی گلایه‌مندیم که مردم مدت‌ها با آن‌ها همکاری می‌کردند و حالا هیچ حرفی نزدند. به‌خصوص آن‌هایی که فعلا در دولت نیستند اما روزی در دولت بودند و چندین سال حکومت کردند و از این مردم رأی گرفتند. ما از علمای شیعه هم گلایه‌مندیم که در این حادثه هیچ حرفی نزدند.


امام جمعه اهل‌سنت دزاپ در این‌باره افزود: به هر حال همۀ ما در جبهه‌های جنگ برای تمامیت ارضی ایران کشته داده‌ایم. مرزهای شرق و جنوب شرقی را همین مرزداران نگه داشته‌اند و اگر شما در قلب ایران با امنیت زندگی می‌کنید، این مردم مرزها را نگه داشته‌اند. همه ما ایرانی هستیم و همه اعضای یک پیکریم. ما انتظار داشتیم که آنان که از طریق همین مردم به قدرت رسیده‌اند، حداقل این جریان را محکوم می‌کردند.


وی خطاب به رئیس جمهور ایران گفت که مردم به چه قیمتی در پروژه تحریم انتخابات به شما رأی دادند آقای رئیس‌جمهور؟ شما رأی این مردم را گرفتید و به خواسته‌های آنان رسیدگی نکردید و در این حادثه حتی از مردم دلجویی هم نکردید. او از مردم دزاپ که خواسته‌شان را مبنی بر حفظ امنیت منطقه رعایت کردند نیز تشکر کرد.   


سالهاست است که گرفتار تبعیضیم


مولوی عبدالحمید حاکمیت را از آزمایش‌های الهی دانست و توضیح داد که صاحبان قدرت و حکومت که در گذشته در زندان بودند و خداوند آن‌ها را از زندان بیرون آورد و به آنان قدرت و حکومت داد، بدانند که این نعمت‌ها را خداوند می‌دهد و ما را با آن آزمایش می‌کند. هیچ‌ صاحب قدرت و دولتی خیال نکند که از شایستگی اوست بلکه این الله است که عزت و حکومت می‌دهد تا به وسیله آن ما را آزمایش کند. اگر عدالت و انصاف اجرا شود، خدمت به خلق صورت بگیرد و صاحب قدرت در را به روی مردم نبندد و انتقادپذیر باشد، خداوند راضی می‌شود و قدرت او تداوم پیدا می‌کند. وی افزود: حکومت‌ها باید در مقابل مردم پاسخگو باشند و صدای اعتراض مردم را بشنوند. سالهاست که اقوام و مذاهب گرفتار تبعیض و مشکلات هستند. چقدر در این مدت شکایت شده و با مسئولان رده‌بالا مکاتبه شده است. چقدر به مقامات نامه نوشته شده است.


 


تدبیر، بهترین راهکار است


امام جمعه اهل‌سنت دزاپ اعتراضات اخیر را نتیجه انباشتی از مشکلات رسیدگی‌نشده دانست و اظهار داشت: اگر در گذشته به این مسائل رسیدگی می‌شد، شاید کار به جایی که امروز رسیده، نمی‌رسید. باید به مردم فرصت داده شود که حرف‌شان را بزنند و مشکلات‌شان را بیان کنند. نباید این‌ها را دشمن تلقی کرد. شنیدن حرف مردم و تدبیر بهترین راهکار است. برخورد با مردم از هر طرفی که باشد، راه‌حل نیست. ما همه ایرانی هستیم و باید یکدیگر را تحمل کنیم.


وی در پایان خواهان حضور اهل سنت در نیروهای مسلح شد و اظهار داشت: من افسوسم را تکرار می‌کنم که این اقوام و مذاهب در رژیم گذشته در نیروهای مسلح بوده‌اند و ما بارها به شما گفته‌ایم که شما هم اجازه بدهید اگر قرار است کسی برای وطن کشته شود، ما هم برای تمامیت ارضی کشور کشته بدهیم اما این حرف را نشنیدند. اگر این اتفاق می‌افتاد، امروز شرایط فرق می کرد.


منبع: شفقنا | عکس: شفقنا