زرمبش | زرمبش

برگزاری نشست علما، معتمدین و سران طوایف بلوچستان غربی پیرامون جمعه خونین دزاپ

برگزاری نشست علما، معتمدین و سران طوایف بلوچستان غربی پیرامون جمعه خونین دزاپ

OCT

06
06 / 10 / 2022 بلوچستان غربی 82

دزاپ (زاهدان): علمای سرشناس، معتمدین متنفذ، سران طوایف و شش تن از نمایندگان بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، امروز چهارشنبه (۱۳ مهرماه ۱۴۰۱) در نشستی که در مسجد جامع مکی دُزّاپ برگزار شد، حادثۀ جمعۀ خونین را مورد بحث و بررسی قرار داده و به بیان دغدغه‌ها و خواسته‌های خود پیرامون این واقعۀ تأسف‌بار پرداختند.


در این نشست ابتدا مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه دزاپ به روایت اتفاق خونین جمعه دزاپ و واکاوی ابعاد مختلف آن پرداختند.


او گفتند که روز جمعه واقعا اتفاق بسیار سنگینی بود و هیچ‌کس تصور نمی‌کرد چنین حادثه ناگواری پیش بیاید که از یک طرف تعدادی از جوانان به سمت یک کلانتری سنگ پرتاب کنند و از جانب دیگر از هر طرف به سمت مردم گلوله جنگی شلیک شود، آن‌هم به طرف مردمی که غیرمسلح بودند، چنان‌ که هیچ‌ کدام از مامورین و نظامیان مستقر در کلانتری کشته نشده‌اند.


در ادامه این نشست علما و سران طوایف سخنانی ایراد کردند. سخنرانان از مرتبط‌ دانستن حادثه جمعۀ خونین زاهدان به موضوعاتی ازقبیل گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب شدیداََ انتقاد کردند.


حاضرین تصریح کردند که در این حادثه هیچ گروه و فرد تجزیه‌طلبی نقش نداشته و فاجعه مذکور نتیجه بی‌تدبیری و ناکارآمدی نیروهای نظامی و انتظامی و مسئولان موجود در بلوچستان بوده است.


مجموعه سخنرانان موارد مهمی از جمله ریشه‌یابی و تحقیق و بررسی اتفاق خونین دزاپ و اطلاع‌رسانی درست فرایند تحقیق به مردم، شناسایی و مجازات طراحان، مباشران، آمران و عاملان حادثۀ جمعۀ خونین، دلجویی از خانواده‌های شهدا، مجروحان و مال‌ باختگان با پرداخت خون‌بها و غرامت، آزادی دستگیر شدگان مرتبط با حادثۀ دزاپ، توقف دستگیری و بازداشت مردم، تغییر اساسی در مدیریت ارشد بلوچستان و رفع تبعیض مورد تأکید قرار گرفتند.


در این نشست همچنین بر لزوم تشکیل کمیته‌های مستقل حقیقت‌یاب به‌منظور بررسی جمعه خونین دزاپ و پیگیری مطالبات مردم از کانال‌های سیاسی، مردمی و قضایی تاکید شد.


سخنرانان در این جلسه از شبکه صداوسیمای استانی سیستان‌ و بلوچستان (هامون) و رسانه‌های دولتی و حکومتی نیز به‌خاطر انتشار دروغ و وارونه‌ جلوه‌دادن وقایع و اتفاقات به شدت انتقاد کردند که باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم شده‌اند.


در پایان نشست مولانا عبدالحمید طی سخنانی ضمن محکوم‌کردن حادثۀ خونین دزاپ، ناکارآمدی و بی‌تدبیری مسئولان ارشد به‌ویژه شورای تأمین بلوچستان را در شعله‌ورشدن جمعه خونین دزاپ مؤثر دانستند و با اشاره به ناتوانی مسئولان استانی در مدیریت بحران‌های این‌چنینی خواستار بررسی بی‌طرفانه و منصفانه حادثه دزاپ از سوی مسئولان ارشد کشوری شدند.


مولانا عبدالحمید در ادامه ضمن تاکید مجدد بر احقاق حق مظلومین» و تجدیدنظر در پست‌های مدیریتی بلوچستان، معتمدین متنفذ و علمای سرشناس استان را به تلاش برای حفظ امنیت توصیه کردند.


منبع: سنی آنلاین | عکس: سنی آنلاین