زرمبش | زرمبش

جدایی‌طلبان در دونباس و خرسون اوکراین همه‌پرسی الحاق به روسیه برگزار می‌کنند

جدایی‌طلبان در دونباس و خرسون اوکراین همه‌پرسی الحاق به روسیه برگزار می‌کنند

SEP

20
20 / 09 / 2022 جھان 63

دونتسک: جدایی‌طلبان تحت حمایت مسکو در منطقه دونباس واقع در شرق اوکراین و خرسون در جنوب این کشور اعلام کردند که طی روزهای ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر(۱ تا ۵ مهر) در این مناطق همه‌پرسی الحاق به روسیه برگزار خواهند کرد.


همه‌پرسی ضمیمه شدن به خاک روسیه علاوه بر خرسون، در مناطق دونتسک و لوهانسک نیز برگزار خواهد شد. یعنی در دو منطقه‌ای که ولادیمیر پوتین اندکی قبل از آغاز حملات خود به اوکراین در فوریه گذشته، استقلال آنها را به رسمیت شناخته بود.


این خبر روز سه‌شنبه از سوی دنیس میروشنیچنکو، رئیس پارلمان منطقه لوهانسک اعلام شد و دقایقی پس از انتشار نیز خبرگزاری رسمی جمهوری خودخواندۀ دونتسک آن را تایید کرد.


روز سه‌شنبه همچنین دنیس پوشیلین، رهبر جدایی‌طلبان دونتسک در پیامی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواست که پس از برگزاری این همه‌پرسی، با ضممیه کردن این مناطق به خاک روسیه موافقت کند.


در پیام او خطاب به پوتین آمده است که در صورت پاسخ مثبت رای دهندگان به همه‌پرسی الحاق، که من لحظه‌ای در آن شک ندارم، از شما می‌خواهم که موضوع ادغام جمهوری خلق دونتسک به فدراسیون روسیه را در اسرع وقت بررسی کنید. مردم رنج کشیدۀ دونباس سزاوار این هستند که بخشی از کشور بزرگی باشند که همیشه آن را وطن خود می دانسته‌اند.


اوکراین موضوع برگزاری همه‌پرسی در این مناطق را نوعی باج خواهی از سوی روسیه دانست که به دلیل ترس مسکو از شکست مطرح شده است؛ آنهم در حالی که نیروهای اوکراینی توانسته‌اند از اوایل سپتامبر هزاران کیلومتر از خاک اشغال شدۀ خود را از نیروهای روسیه پس بگیرند.


منبع: یورونیوز | عکس: یورونیوز