زرمبش | زرمبش

کمپین آگاهی بخشی حزب بی ان ام در آلمان

کمپین آگاهی بخشی حزب بی ان ام در آلمان

OCT

23
23 / 10 / 2022 بی این ایم 96

کمنیتس: بخش آلمان حزب جنبش ملی بلوچ (بی اِن اِم) در تاریخ بیست و دوم اکتبر بر علیه قتل مفقودین اجباری بلوچ در برخوردهای ساختگی توسط نیروهای پاکستانی، در شهر کمنیتس این کشور یک کمپین آگاهی بخشی برگزار کرده است.


اعضای بی ان ام با سر دادن شعار بر علیه جنایات مستمر پاکستان در بلوچستان، درمورد قتل مفقودین اجباری در برخوردهای ساختگی سخنرانی و در این مورد جزوه هایی بین مردم توزیع کردند.


زاهد بلوچ، عضو بی ان ام خطاب به شرکت کنندگان این کمپین گفت که پاکستان از روز اول سعی دارد مردم بلوچستان را با سرکوب کنترل کند و از همین رو جنایات نیروهای پاکستانی در دو دهه اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است. طبق سازمان صدای مفقودین بلوچ (وی بی ام پی)، در دو دهه گذشته بیش از ۴۵ هزار نفر از بلوچستان به اجبار مفقود شده اند.


اصغر علی، رئیس بخش آلمان بی ان ام در گفت و گو هایش با خبرنگار رادیو زرمبش در این کمپین گفت که طبق گزارشات تنها در سال ۲۰۲۱ میلادی ۴۴۲ نفر از بلوچستان به اجبار مفقود شده اند که از این افراد تنها ۱۷۰ نفر پس از تحمل شکنجه های سنگین از اسارت اجباری ارتش پاکستان و سازمان های اطلاعاتی وابسته به آن آزاد شده اند. در سال مذکور ۳۶۶ نفر توسط ارتش و دیگر ارگان های نظامی پاکستان به قتل رسیده اند، از این افراد ۴۶ نفر توسط سازمان به اصطلاح مبارزه با تروریسم پلیس پاکستان (سی تی دی) در برخوردهای ساختگی به قتل رسیده اند.


وی افزود که در سال جاری (۲۰۲۲ میلادی) روند مفقودی اجباری افراد از بلوچستان تشدید شده است، تنها در ۹ ماه اول سال جاری ۴۵۱ نفر به شمول ۳۶ دانشجو از بلوچستان به اجبار مفقود شده اند. در مدت زمان مذکور نیز ۳۶۶ نفر توسط ارگان های نظامی پاکستان به قتل رسیده اند.


وی گفت که در تاریخ ۲۶ اوت ۲۰۲۲ یک کتاب فروش بلوچ به نام لالا فهیم پس از دستگیری به اجبار مفقود شده و تاکنون هیچ گونه اطلاعی در خصوص وی در دست نیست و همینطور یک شاعر براھوئی زبان به نام وسیم تابش که در تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۲۱ پس از دستگیری از خضدار توسط سازمان های اطلاعاتی پاکستان به اجبار مفقود شده بود، در تاریخ ھفدھم اکتبر ۲۰۲۲ در یک برخورد ساختگی به قتل رسید.


وی گفت که اخیراََ از یک بیمارستان در شهر ملتان واقع در پنجاب بیش از پانصد جسد کشف شده است که گمان می رود اجساد مفقودین اجباری بلوچ باشند که در زمان های مختلفی توسط ارگان های نظامی و اطلاعاتی پاکستان به اجبار مفقود شده و به قتل رسیده اند.


وی در پایان گفت که بلوچستان یک سیاهچاله اطلاعاتی است که به دلیل کنترل شدید نظامی هیچ خبری به رسانه ها نمی رسد، خبرنگاران داخلی و خارجی اجازه بازدید از بلوچستان را ندارند.


منبع: گزارشگر ستادی | عکس: بی ان ام