زرمبش | زرمبش,بی-ان-ام,دکتر-نسیم-بلوچ

سخنرانی رئیس بی ان ام در مورد تأثیرات فاجعه بار سی پیک بر بلوچستان در یک رویداد جانبی به مناسبت نشست سازمان ملل

سخنرانی رئیس بی ان ام در مورد تأثیرات فاجعه بار سی پیک بر بلوچستان در یک رویداد جانبی به مناسبت نشست سازمان ملل

OCT

03
03 / 10 / 2023 وی بی ایم پی  ,  ھکپان 44

ژنو: دکتر نسیم بلوچ، رئیس جنبش ملی بلوچ (بی اِن اِم) در یک رویداد جانبی که توسط یک سازمان غیردولتی ژاپنی در جریان نشست سازمان ملل در 28 سپتامبر برگزار شد، سخنرانی کرد. ریاست این رویداد جانبی را شون فوجیکی بر عهده داشت. کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC)، یک پروژه چند میلیارد دلاری با عنوان توسعه طرح «یک کمربند و جاده»، محور این رویداد بود. رئیس نسیم بلوچ به شرکت کنندگان در این مراسم از تأثیرات فاجعه بار این پروژه بر بلوچستان و مردم آن اطلاع داد.


دکتر نسیم بلوچ سخنان خود را با تشکر از برگزارکنندگان برای دعوت به این رویداد آغاز کرد و تاکید کرد که در صورت موفقیت پروژه سی پیک، چین "سرزمین بلوچ" را تصاحب خواهد کرد.


وی همچنین تصور ملت بلوچ را به شرکت کنندگان ارائه کرد که این پروژه یک اقدام امپریالیستی است که جمعیت بلوچستان را تغییر خواهد داد. با وجود درخواست فوری از جهان متمدن، درخواست بلوچ ها شنیده نشده و آنها در مواجهه با یک چالش بزرگ تاریخی تنها مانده اند.


پروژه سی پیک به بندر گوادر وابسته است و این مسیر از منطقه وسیع بلوچستان نیز می گذرد. به گفته دکتر نسیم بلوچ، دولت چین می خواهد با استقرار ارتش خود در نقاط کلیدی بلوچستان، کنترل تنگه مهم استراتژیک هرمز را از طریق گوادر به دست آورد. ملت بلوچ برای بقای مردم و فرهنگ خود در برابر این طرح مقاومت می کند.


دکتر نسیم بلوچ همچنین خاطرنشان کرد که ارتش پاکستان از تاکتیک های مختلف برای جابجایی مردم محلی گوادر استفاده می کند. رئیس بی ان ام همچنین تاکید کرد که جهان باید بداند که بلوچ شریکی وفادار، باوقار و قابل اعتماد در منطقه است که برای بقای خود می جنگد.


وی گفت که ملت بلوچ برای منافع شخصی یا غرامت نمی جنگد. ملت بلوچ به حمایت جامعه جهانی، همکاری مردم پختونخواه و گلگت بلتستان برای نشان دادن قدرت مقاومت خود در برابر چین نیاز دارد.


دکتر نسیم بلوچ همچنین از اینکه پروژه "کریدور هند، خاورمیانه، اروپا" در اجلاس اخیر G20 Plus در دهلی تایید شد، که در آن به بلوچستان اشاره ای نشد، ابراز ناامیدی کرد.


وی گفت که سرمایه گذاری در مناطق مورد مناقشه برخلاف هنجارهای بین المللی است، اما وقتی صحبت از قدرت و پول می شود، قوانین بین المللی اغلب نادیده گرفته می شود.


در پایان دکتر نسیم بلوچ بار دیگر از برگزارکنندگان این برنامه برای گفتگو در مورد مشکلات بلوچستان تشکر و ابراز امیدواری کرد که جامعه جهانی به سخنان وی توجه کرده و از فداکاری های مردم بلوچ قدردانی کند.


منبع: بی ان ام | عکس: بی ان ام