زرمبش | زرمبش

همه نهادهای حزب بر علیه موج اخیر سرکوب در بلوچستان یک کمپین هماهنگ انجام دهند - سخنگوی بی ان ام

همه نهادهای حزب بر علیه موج اخیر سرکوب در بلوچستان یک کمپین هماهنگ انجام دهند - سخنگوی بی ان ام

FEB

15
15 / 02 / 2023 بی این ایم 47

شال: سخنگوی جنبش ملی بلوچ (بی اِن اِم) در بیانیه ای دستوراتی که به تمام شعب این حزب از جمله بخش امور خارجه، اداره حقوق بشر و اداره اطلاعات صادر کرده گفته است که تمام بخش ها و نهادهای حزب برنامه های سازماندهی شده و هماهنگی علیه موج جدید ظلم ها و مفقود کردن اجباری افراد توسط رژیم پاکستان در بلوچستان را در چارچوب وظایف و مسئولیت های خود سازماندهی کنند. بر علیه این موج جدید جنایات باید تظاهرات اعتراضی برگزار شود تا این ظلم در سراسر جهان برجسته شود.


طبق این کمپین حزب بی ان ام، آگاهی بخشی درمورد مسائل بلوچستان در رسانه‌ها گسترش می‌یابد، تظاهرات برگزار می‌شود، نامه‌هایی به سازمان‌های مختلف بین‌المللی نوشته می‌شود و جلساتی در سطح دیپلماتیک در خارج از کشور برگزار می‌شود. تمامی این فعالیت ها با کمک بخش اطلاعات حزب در رسانه ها هماهنگ و برجسته خواهد شد.


سخنگوی بی ان ام در بیانیه خود گفته است که از ماه اول سال جاری ارتش پاکستان و نهادهای وابسته به آن بر شدت سرکوب در بلوچستان افزوده اند. احزاب پارلمانی پاکستان زمانی که در اپوزیسیون هستند سرکوب مردم در بلوچستان توسط رژیم پاکستان را قبول دارند اما زمانی که این احزاب بخشی از دولت هستند مفقودی اجباری و کشتار به جای کاهش افزایش می یابد. از دوران ریاست جمهوری زرداری تا نخست وزیری شهباز شریف، از تداوم و شدت سرکوب رژیم در بلوچستان کاسته نشده است. این احزاب مادام سعی می کنند با ربط دادن مشکل بلوچستان به دیکتاتور پرویز مشرف خود را تبرئه کنند اما علیرغم برکناری مشرف از قدرت هیچ کاهشی در جنایات رژیم پاکستان در بلوچستان صورت نگرفته است. احزاب پارلمانی پاکستان در جنایات بلوچستان شریک هستند. به همین ترتیب نقش ضد بلوچی احزاب پارلمانی بلوچ را نیز نمی توان نادیده گرفت.


سخنگوی بی ان ام در ادامه گفت که در تاریخ سوم فوریه، محمد رحیم زهری، مادرش بس خاتون، همسرش رشیده زهری و دو فرزند خردسالشان دعا زهری و یحیی زهری توسط ارتش پاکستان از بلواری موسوم به بلوار ناشناس از توابع شهرک گیشکوری در شال به اجبار مفقود شدند. مادر و دو فرزند خردسالش چهار روز بعد و همسرش پس از ۱۱ روز مفقودی اجباری از سلول های شکنجه ارتش پاکستان آزاد شدند اما محمد رحیم زهری تاکنون در اسارت اجباری به سر می برد. وی گفت که خانواده رحیم زهری پیش از این نیز هدف حمله ارتش پاکستان قرار گرفته است. علاوه بر رحیم زهری از این خانواده لیاقت بلوچ و زکریا بلوچ نیز توسط ارتش پاکستان به اجبار مفقود شده اند. این در حالی است که از این خانواده تابش وسیم و ظهور زهری توسط ارتش پاکستان به قتل رسیده اند. بر ماما شریف که از همین خانواده است نیز حمله مرگبار صورت گرفته و وی در این حمله با شش گلوله زخمی شده است.


سخنگوی جنبش ملی بلوچ در ادامه گفت که ارتش پاکستان تحت سیاست ظالمانه مجازات دسته جمعی خانواده های افراد مرتبط با مبارزات آزادی بلوچ را مورد هدف قرار می دهد. خانواده‌های کسانی که در جنگ با ارتش پاکستان شهید شده‌اند یا فعالان سیاسی صلح‌جو که به اجبار مفقود شده یا در سلول‌های شکنجه کشته و اجسادشان انداخته شده‌ را نیز هدف قرار می‌دهد. شهید سپاهان بلوچ که عضو جنبش ملی بلوچ (بی ان ام) بود پسرش زمان بلوچ در تاریخ دهم فوریه توسط ارتش پاکستان دستگیر و به اجبار مفقود شده است، زمان بلوچ قبل از این در تاریخ نهم ژوئن ۲۰۲۲ نیز توسط ارتش پاکستان به اجبار مفقود و پس از شکنجه شدید آزاد شده بود. وی مجدداً در تاریخ دهم فوریه به اجبار مفقود شد و هنگامی که خانواده وی به مفقودی اجباری اش اعتراض کردند نیروهای پاکستانی به خانه وی یورش برده و خانواده را شکنجه کردند. عبدالحفیظ زهری که در تاریخ سوم فوریه به دستور دادگاه پاکستان آزاد شده بود، سازمان های اطلاعاتی پاکستان تلاش کردند وی را مجدداََ از مقابل زندان به اجبار مفقود کنند و با مقاومت خانواده به سوی آنها تیراندازی شد. سازمان های اطلاعاتی پاکستان در مفقود کردن اجباری وی ناکام ماندند اما جان وی و اعضای خانواده اش همچنان در خطر است. سخنگوی جنبش ملی بلوچ گفت که تمام بخش های بی ان ام در خارج از کشور، مقامات مرکزی، اعضای کمیته مرکزی و دیگر اعضا کمپینی علیه سرکوب اخیر ارتش پاکستان در بلوچستان انجام خواهند داد. در این کمپین تلاش خواهد شد که جهان متقاعد شود از جنبش آزادی بلوچستان حمایت کند زیرا بدون آزادی بلوچستان ملت بلوچ از کرامت انسانی و حقوق بشر محروم خواهد شد. بنابراین استقلال بلوچستان همواره در برنامه های حزب جایگاه محوری خواهد داشت.


منبع: بیانیه مطبوعاتی /عکس: زْرمبش