زرمبش | زرمبش,بی-ان-ام

کمپین سه روزه بی ان ام در ژنو، از جوامع بین الملل برای جنبش آزادیخواهی بلوچ درخواست کمک شد

کمپین سه روزه بی ان ام در ژنو، از جوامع بین الملل برای جنبش آزادیخواهی بلوچ درخواست کمک شد

OCT

01
01 / 10 / 2023 وی بی ایم پی  ,  ھکپان 31

ژنو: کمپین سه روزه آگاهی بخشی جنبش ملی بلوچ ( بی ان ام ) در پنجاه و چهارمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل به پایان رسید.


دکتر نسیم بلوچ رئیس حزب جنبش ملی بلوچ به همراه حمل حیدر و همچنین اعضای کمیته مرکزی حزب حاجی نصیر بلوچ، فهیم بلوچ حاتم بلوچ و نیاز بلوچ و تعداد زیادی از فعالان از کشورهای مختلف نیز در ژنو گرد هم آمدند تا در این مناسبت مهم وضعیت حقوق بشر در بلوچستان را مورد بررسی قرار دهند.


نیاز بلوچ، یکی از اعضای اداره امور خارجی بی ان ام گفت: در ماه مارس سال آینده، بی ان ام تلاش خواهد کرد تا کمپین آگاهی رسانی گسترده تری را در ژنو در مورد وضعیت حقوق بشر در بلوچستان انجام دهد تا جهان از وضعیت حقوق بشر در بلوچستان آگاه شود.


در طول این کمپین، در مورد تهاجم اخیر ارتش پاکستان در دیره بوگتی، نسل کشی و مفقود شدن اجباری مردم بلوچ و کشتار غیرقانونی رهبران بلوچ آگاهی رسانی شد.


در طول کمپین سه روزه، تظاهرات اعتراضی نیز در محل "صندلی شکسته" برگزار شد که در آن شعارهایی به نفع استقلال بلوچستان و سند سر داده شد. علاوه بر رهبران بی ان ام، رهبر ناسیونالیست سندی دکتر لاکو لوهانا و نور مریم کانور فعال حقوق بشر حامی جنبش ملی بلوچ، نیز در اعتراضات بی ان ام شرکت کردند و نظرات خود را در جریان اعتراض بیان کردند.


به همین مناسبت سخنرانان گفتند که از چند هفته پیش ارتش پاکستان در دیره بوگتی مردم بلوچ را نسل کشی می کند. منطقه وسیعی محاصره شده است. ده ها نفر به اجبار مفقود شده اند و به اموال عمومی آسیب وارد شده است.


سلسله جنایات پاکستان بر بلوچ ها چیز جدیدی نیست، اما از زمانی که پاکستان بلوچستان را اشغال کرده است، تمام حقوق بشر بلوچ ها سلب شده و جنایات علیه آنها انجام می شود.


آن ها گفتند: پاکستان به منابع بلوچستان نیاز دارد اما هیچ علاقه ای به توسعه ملت بلوچ و منافع آنها ندارد. مقامات پاکستان، بلوچستان را بدون بلوچ ها می خواهند تا بتوانند از منابع آن استفاده کنند و بدون استقلال بلوچستان احیای حقوق بشر در آنجا امکان پذیر نیست. از این رو جامعه جهانی باید از جنبش آزادیبخش ملی بلوچ برای جلوگیری از نسل کشی بلوچ ها حمایت کند.


سخنرانان گفتند که نه تنها بلوچستان، بلکه در سند و خواجه پشتون نیز، حکومت بر مردم سندی و پشتون جنایت می کند، آزادی ملت های تحت سلطه در منطقه، ضامن یک منطقه صلح آمیز خواهد بود. ایجاد بلوچستان مستقل و سندهو دش راه را برای توسعه هر دو ملت هموار می کند، جوامع این ملت ها به دلیل تسلط پاکستان دچار افراط گرایی مذهبی هستند که مراکز آن در پنجاب است، اما ریشه های خود را در این کشور گسترش داده اند. جامعه ملل تحت سلطه، اینجا بوده اند تا با سرکوب آگاهی ملی، به اصطلاح «ایدئولوژی دو ملی» پاکستان را تقویت کنند. همین ایدئولوژی به اصطلاح دو ملتی پاکستان بود که باعث تشویق عناصر افراطی در منطقه شد که ما از آن عواقب ناگواری رنج می بریم. ما نمی توانیم بدون عقب نشینی آن ایمن باشیم.


ویدیوی مربوط به کمپ سه روزه بی ان ام در ژنو: https://youtu.be/c9K6ScqIGMg?si=XYm_dmen7PwbfnWK


منبع: بی ان ام | عکس: بی ان ام