زرمبش | زرمبش

در نبرد با ارتش اشغالگر در کوهلو هشت سرمچار بلوچ به شهادت رسیدند

در نبرد با ارتش اشغالگر در کوهلو هشت سرمچار بلوچ به شهادت رسیدند

NOV

29
29 / 11 / 2022 بی ایل اے 87

کوهلو: آزاد بلوچ، سخنگوی ارتش آزادی بخش بلوچ (بی اِل اِی) در بیانیه ای گفته است که ارتش پاکستان ساعت شش صبح بیست و ششم نوامبر ۲۰۲۲ با استفاده از پهپادهای کاماکازی ایران چندین موشک به داخل و اطراف منطقه سیاه کوه واقع در کاهان شلیک کرد که از آنها دو موشک در محوطه یک پایگاه چریکی سازمان بی ال ای واقع در سیاه کوه سقوط کردند و در نتیجه آن هشت تن از سرمچاران ارتش آزادی بخش بلوچ به شهادت رسیدند. پس حمله با پهپاد، دشمن عملیات زمینی و هوایی گسترده ای را در کاهان و مناطق مجاور آن آغاز کرد.


وی گفت که پاکستان و ایران از دیرباز علیه آرمان های ملی بلوچ همکاری های نظامی مشترکی از جمله هماهنگی اطلاعاتی دارند. آنها با یکدیگر سلاح های پیشرفته و کشنده نیز رد و بدل می کنند.


در مرحله اول عملیات پس از حملات پهپادها، دوازده فروند بالگرد جنگی پاکستان در منطقه کماندو پیاده کرده و به گلوله باران منطقه پرداختند، پس از آن از مناطق مختلف کوهلو، دیره بگتی و دیگر مناطق اطراف چهارصد مامور نظامی پاکستان با خودروهای زرهی به این عملیات نظامی پیوستند. به محض شروع عملیات ارتش پاکستان، پایگاه‌های چریکی سازمان بی ال ای در منطقه، با اتخاذ استراتژی دفاعی مشترک از جبهه‌های مختلف شروع به حمله به ارتش دشمن کردند. آزاد بلوچ گفت که نبرد بین ارتش دشمن و سرمچاران به طور متناوب تا غروب ادامه داشت که در نتیجه آن سرمچاران از هر طرف تلفات سنگینی به نیروهای پاکستانی وارد کردند و با شکستن محاصره زمینی و هوایی ارتش با استفاده از بهترین مهارت های رزمی، رفقای مجروح خود، سلاح و سایر تجهیزات حساس را به مکان های امن منتقل کردند.


وی گفت که پس از چند ساعت مقاومت شدید رزمندگان ما در طول جنگ، ارتش بزدل طبق معمول مردم محلی از جمله مردم مناطق نیسائو، سیاه کوه، درهیس، پرهکی، جنتلی و مناطق مجاور را مورد هدف قرار داد. دشمن خانه های زیادی را به آتش کشیده و مردم را به شدت شکنجه کرد. در همین حین نیروهای پاکستانی دو بلوچ بی گناه را نیز دستگیر کرده و به شهادت رساندند.


سخنگوی بی ال ای گفت که ما به هشت سرمچار سازمان از جمله گهمر خان با نام سازمانی گرا، تل خان با نام سازمانی تلو، حمید بلوچ با نام سازمانی سدو، شادی خان با نام سازمانی کودا، ابوبکر با نام سازمانی ریحان، جمیل با نام سازمانی نادی، کریم خان با نام سازمانی جمال و محمد نصرت با نام سازمانی عاصف که در حملات پهپادی در میدان نبرد به شهادت رسیدند ادای احترام می کنیم.


وی گفت که شهید گهمر خان با نام سازمانی گرا از پانزده سال گذشته از پلتفرم سازمان بی ال ای مشغول خدمت ملی بوده است، وی پیش از این برای مدت طولانی به عنوان یک هوادار و حامی با این سازمان در ارتباط بوده و از سال ۲۰۰۷ میلادی به طور رسمی از سکوی بی ال ای به مبارزه پیوست.


شهید گهمرخان با نام سازمانی گرا یک فرمانده و از ارشدترین همکاران مخلص، مجرب و پرتلاش بود.


شهید تل خان با نام سازمانی تلو از سال ۲۰۰۹ به عنوان یک همرزم ارشد و مهم از سکوی ارتش آزادی بخش بلوچ می جنگیده است. وی در بولان و بمبور نیز خدمات ملی انجام داده است. شهید تل خان با نام سازمانی تلو یکی از اعضای آن خانواده های شجاع بلوچ است که نسل به نسل برای آزادی ملی فداکاری کرده است.


قبل از شهید تل خان، دو برادرش شهید باهلیل و شهید شیرعلی نیز در جریان جنگ از سکوی بی ال ای به شهادت رسیده اند.


شهید حمید با نام سازمانی سدو دو سال پیش به بی ال ای پیوسته و از یک سال گذشته با رشادت و فداکاری فراوان در بولان، نیسائو و کاهان در جبهه مسلحانه خدمت می کرده است.


شهید شادی خان با نام سازمانی کودا در سال ۲۰۱۱ مبارزه مسلحانه را از سکوی بی ال ای آغاز کرده بود. وی یکی از اعضای ارشد و مهم این سازمان بود. خانواده وی قبلاً نیز برای آزادی ملی فداکاری کرده است. پیش از این یکی از برادران وی به نام شهید عبدالکریم با نام سازمانی زنده نیز در حین مبارزه از سکوی بی ال ای با اخلاص و شجاعت به شهادت رسیده است.


شهید محمد نصرت با نام سازمانی عاصف از دو سال گذشته با سازمان بی ال ای در ارتباط بوده و امسال برای آموزش به جبهه مسلحانه پیوسته بود. وی در این مدت وظایف ملی خود را در مناطق مختلف کاهان و بولان به خوبی انجام داده است.


شهید جمیل با نام سازمانی نادی در سال ۲۰۱۹ به بی ال ای پیوسته و تا آخرین نفس خود با نهایت تلاش و فداکاری در خدمت ملی بود. وی در مناطق مختلف بولان و کاهان نبردهای زیادی انجام داده است.


شهید کریم با نام سازمانی جمال مبارزه مسلحانه را در سال ۲۰۲۱ از سکوی بی ال ای آغاز کرد. وی در مدت زمان بسیار کوتاهی ثابت کرد که یک سرمچار بسیار وفادار و متعهد است. وی با هوش و ذکاوت بالا یک مبارز روشن فکر آزادی بود.


شهید ابوبکر بلوچ با نام سازمانی ریحان امسال به سازمان پیوسته بود، شهید ابوبکر مردی شجاع، توانا و رزمنده ای ممتاز بود. وی در مدت بسیار کوتاهی غیر از کاهان خدمات ملی متعددی را در بولان نیز انجام داده بود.


آزاد بلوچ گفت ارتش دشمن مدعی شده است که در این عملیات سه تن از همرزمان این سازمان به صورت مجروح دستگیر شده اند که صحت ندارد، این چیزی جز تبلیغات ارتش پاکستان برای پنهان کردن شرکای خود نیست. ما با افتخار می خواهیم روشن کنیم که رزمندگان بی ال ای تحت هیچ شرایطی تسلیم نمی شوند و تا آخرین نفس می جنگند و در مقابل تسلیم شدن شهادت را ترجیح می دهند.


سخنگوی بی ال ای در ادامه گفت که ارتش پاکستان در تلاش است تا با اطلاعاتی جلوه دادن عملیات فوق، موضوع استفاده از پهپادهای کاماکازی ایرانی در بلوچستان را مخفی نگه دارد. وی گفت که سازمان بی ال ای با افتخار به شهدای کاهان که جان خود را در راه استقلال ملی بلوچ فدا کردند و در هر زمان و دوره سختی با سازمان وابسته بودند، ادای احترام می کند. نقش شهدا چراغ روشنی برای ملت بلوچ به ویژه جوانان است. جدای از این، سازمان قدردان شجاعت و مهارت مبارزان خود که پس از حملات ناگهانی هواپیماهای بدون سرنشین به اردوگاه چریکی سازمان، ساعت ها با موثرترین و فوری ترین راهبرد از آن دفاع کردند، با موفقیت از دسترسی دشمن به همرزمان مجروح و سازماندهی سلاح و سایر تجهیزات حساس در کمپ مورد حمله جلوگیری کردند، می باشد. علاوه بر این، سرمچاران بی ال ای یک محاصره زمینی متشکل از صدها نیرو و یک محاصره هوایی متشکل از دوازده هلیکوپتر و چند هواپیمای جاسوسی را دفع کردند.


وی در پایان گفت ما متعهد می شویم که با تمام چریکان محلی که در عملیات کاهان مخبر ارتش دشمن بودند، برخورد خواهیم کرد.


منبع: بیانیه مطبوعاتی | عکس: بی ال ای