زرمبش | زرمبش

اعمال خشونت طالبان در سرکوب صداهای اعتراضی دختران افغان؛ ایران برخاست، اکنون نوبت ماست

اعمال خشونت طالبان در سرکوب صداهای اعتراضی دختران افغان؛ ایران برخاست، اکنون نوبت ماست

OCT

03
03 / 10 / 2022 افغانستان 78

کابل: اعتراض‌ها به حملۀ انتحاری جمعه گذشته به آموزشگاه کاج در منطقه دشت برچی کابل در حالی همچنان در برخی شهرهای افغانستان و کشورهای دیگر ادامه دارد که طبق تازه‌ترین آمارها دست‌کم ۴۳ نفر در این حمله کشته شده‌اند.


از روز جمعه، برخی شهرهای افغانستان صحنه برگزاری تجمعاتی با حضورغالب زنان، در اعتراض به این حمله و احقاق حقوق پایمال شده‌شان است. تجمعاتی که به‌ویژه در پایتخت با واکنش شدید طالبان روبرو شد؛ نیروهای امنیتی طالبان با شلیک تیرهوایی زنان تجمع‌کننده را متفرق کردند.


در هرات در شرق افغانستان نیز طالبان اعتراض دانشجویان دختر را بشدت سرکوب کرد.


به‌گزارش رسانه‌های محلی دانشجویان فریاد می‌زدند: نسل‌کشی را متوقف کنید.


نیروهای طالبان در این شهر برای متفرق کردن دانشجویان به خشونت متوسل شدند و در آن‌جا هم دست به شلیک هوایی زدند.


به گزارش شاهدان عینی ماموران طالبان اقدام به ضرب و شتم دانشجویان معترض کرده‌اند. همچنین در واکنش به فراخوان دانشجویان دانشگاه بلخ، طالبان آن‌ها را داخل دانشگاه زندانی کرده‌اند.


برخی گزارش‌ها نیز حاکی از موفق شدن دانشجویان به برگزاری تظاهرات با اندکی تاخیر است.


گزارش‌های رسیده و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده نیز حکایت از ادامه این اعتراضات در مزار شریف دارد.


در مزار شریف دختران با شعار «عدالت عدالت، مرگ بر تعصب» برای توقف نسل کشی هزاره‌ها و همچنین برای آزادی و حق تحصیل خود به خیابان آمدند.


گزارش‌ها همچنین از برگزاری تجمعات مشابهی در بامیان حکایت دارند. گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که دختران دانشگاه کابل نیز قصد برگزاری تجمع را داشتند اما با موج مسمویت غذایی مواجه شده‌اند.


وزارت تحصیلات عالیه طالبان با تکذیب این خبر اعلام کرد: «مریضی حدود ۵۰ دختر در اثر بی‌احتیاطی در مصرف غذا بوده و در معاینات به‌عمل آمده علائم مسمویت در محصلان دیده نشده است».


این تجمعات و اعتراضات به داخل افغانستان محدود نبوده و بسیاری از زنان افغان با اشاره به اعتراضات ایران که در واکنش به جان‌باختن مهسا امینی و تلاش برای احقاق حقوق اولیه خود آغاز شده، ضمن ابراز همبستگی با زنان کشور همسایه می‌گویند: «ایران برخاست، اکنون نوبت ماست.»


در همین راستا نیز بطور مثال این هفته در شهر استراسبورگ واقع در شمال‌شرق فرانسه، هر دو گروه زنان ایرانی و افغان در اقدامی نمادین با در آغوش گرفتن هم یک حلقه اعتراضی تشکیل دادند. 


جمعی از زنان افغان پیش‌تر با برگزاری تجمعی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل به ماجرای مرگ مهسا امینی اعتراض کرده بودند.


منبع: یورونیوز | عکس: یورونیوز